امام علی (علیه السلام): از بهترین نیکوکاری ها ، نیکی کردن به یتیمان است.


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتاریخ : سه شنبه 21 دی 1395
بازدید : 36
نویسنده : سیّد یونس موســـوی
پدیده تکدی‌گری اغلب در غیاب «عزت‌نفس» رخ می‌نمایاند. انسانی که از درون تهی می‌شود «سرافرازی» و «عزت‌نفس» را هم پشت سر می‌گذارد. دوری از عزت‌نفس تنها بسترساز تکدی‌گری نیست؛ دریافت رشوه، جعل مدرک، گدایی محبت و گدایی توجه و... از «نبود فرهنگ عزت‌نفس» پیدا و آشکار می‌شود.


:: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: تکدی گری , عزت نفس , گدایان , کمک , همنوع ,
تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395
بازدید : 78
نویسنده : سیّد یونس موســـوی
عبدالکریم بهجت‌پور، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: وقتی افراد نیکوکار می شوند و این صفت جزو شخصیت آن ها می شود، پروردگار لطف خاصی تحت عنوان حکمت به آن ها عطا می کند.


:: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: نیکوکاری , ادیان ,
تاریخ : پنج شنبه 1 مهر 1395
بازدید : 82
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

شوق زیارت:: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: طرح , شوق , زیارت , طرح شوق زیارت ,
تاریخ : پنج شنبه 1 مهر 1395
بازدید : 50
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

در کنار فرزندانی که دست تقدیر گل وجود پدر را از باغ زندگی شان چیده است،

چشمانی منتظر و قلب‌هایی آکنده از درد و تألم نیز هستند که بازی زمانه،

به گونه ای دیگر سایه وجود پدری مهربان و فداکار را از زندگی شان دور ساخته و پدر خانواده علیرغم میل باطنی اش به دليل کهولت، بیماری و از کار افتادگی و یا علل دیگر، توان اداره زندگی را ندارد.

این قشر، خانواده های نیازمندی هستند که به دلایل پیش گفته زیر بار مشکلات و تنگناهای زندگی روزمره کمر خم کرده اند.

امید است مهربانی و محبت شما، عصای دست این پدران ناتوان شده تا بیش از این شرمسار رخسار معصومانه فرزندان شان نباشند.

هم اکنون یکصد و سی هزار کودک با سرپرست ناتوان در کشورمان زندگی می کنند که شاید صدای نیازشان مانند صدای یتیمان به گوش ما نرسد.

رفع فقر و مظلومیت از چهره این کودکان و دستگیری از والدین این امیدهای آینده کشور، می تواند بنیان های یک خانواده را مستحکم و نسلی موفق و با انگیزه تحویل جامعه دهد.

در طرح "محسنین" شما می توانید با انتخاب خانواده مورد نظر خود، ماهیانه با واریز حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار ریال حدیث جوانمردی و عطوفت را ساری و جاری سازید.

یادمان باشد بخشنده بودن بیش از آنکه توان مالی بخواد، قلبی بزرگ می خواهد ... :: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: طرح , محسنین , حامی , خیرین , طرح اکرام , ایتام , طرح اکرام ایتام , اکرام , اهداف طرح ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 41
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

زكات در لغت([1]) و قرآن به معناي طهارت و پاكيزگي([2]) و رشد و نمو([3]) و احتمالا به معناي عمل صالح([4]) نيز آمده است و در اصطلاح فقهاء زكات حقّي است واجب، در مالي كه به حد نصاب رسيده باشد.

زكات از جمله ي ضروريات دين است و از عبادات مهم محسوب مي شود;([5]) به طوري كه قرآن در آياتي كه انسان را به نماز دعوت كرده، آن را با زكات مقرون ساخته است.

«فاقيموا الصلاة و آتوا الزكوة»;([6]) «پس نماز را بر پا داريد و زكات بدهيد». با اداي نماز و پرداخت زكات است كه برادري و اخوّت ديني حاصل مي شود.:: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: زکات , طهارت , پاکیزگی , زکات چیست ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 39
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

پاسخ اجمالی
«زکاة» در لغت، به دو معنا آمده است: یکى رشد و نموّ و دیگرى پاکى. کلمه «زکات» به سهمی اطلاق می‌شود که انسان مؤمن از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد، به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیرات و برکات را دارد، و موجب تزکیه و پاکى روح پرداخت کننده می‌شود.
معناى زکات به کار رفته در آیات کریمه قرآن گسترده است، در حالى‌که معناى خمس یک چیز بیشتر نیست. آیاتی که درباره زکات در قرآن کریم آمده است؛ همه مربوط به زکات واجب اصطلاحی فقهی نیست؛ بلکه زکات با معانی متفاوت و همراه با عناوین مختلف ذکر شده است؛ مانند زکات واجب، زکات به معنای انفاق و صدقه مستحبی، زکات به معناى پاکى. اگرچه اکثر آیات مربوط به زکات در مورد زکات مال - اعم از واجب یا مستحب- است. همچنین باید در نظر داشت که در صدر اسلام «زکات‏» در معناى لغوى (انفاق مال) به کار می‏رفته، نه در خصوص زکات‏ واجب‏.
اما باید دانست که هرکدام از این‌دو منبع اقتصادی و عبادی جامعه اسلامی، جایگاه ویژه خود را دارند و بر اساس مصلحت‌ها و منفعت‌هایی در مواردی واجب و در مواردی مستحب قرار داده شده‌اند.

 :: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: آثار زکات , خمس , زکات ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 43
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

زکات، یکی از واجبات دین مبین اسلام است؛ با این حال، در میان کتابها و پژوهشهای دینی انجام شده، این موضوع سهم ناچیزی را داراست، در حالی که با نگاهی دقیق به نظام مالی دین اسلام می توان به اهمیت و جایگاه ویژه زکات و نقش آن در فقر زدایی، رشد، تعالی و پاکیزگی باطنی جامعه پی برد.

از این رو، گسترش و فزونی هر چه بیش تر پژوهشها در موضوع زکات، بسیار ضروری به نظر می رسد؛ زیرا ره آورد مهم آن افزایش هر چه بیش تر زکات دهندگان و نقش آفرینی زکات در جامعه امروزی است.

نظر به این که جامعیت، اتقان و سودمندی هر پژوهشی در گرو کتاب شناسی و منبع یابی جامع موضوع آن پژوهش است، ارائه کتاب شناسی زکات ضروری می نماید.

این نوشتار، کتاب شناسی تقریبا جامعی در موضوع زکات است که بخش اعظم مهم ترین کتابهای نوشته شده در موضوع زکات را در بر دارد. درباره این نوشتار، نکاتی چند قابل ذکر است:

 :: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: زکات , اسلام , ه‌ش , کتاب , قم , خمس , فقه , نشر , الزکاة ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 40
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

چند جمله ای درباره زکات می خواهم خدمتتان عرض کنم:

یکی این که زکات، عِدل نماز است؛ یعنی همتای نماز است. در 27 آیه قرآن وقتی خدا می فرماید نماز بخوانید می گوید زکات هم بدهید. نمی شود انسان نماز بخواند اما نسبت به فقرا و گرسنگان بی تفاوت باشد.

دوم این که حضرت رسول صلی الله علیه و آله آمد داخل مسجد به پنج نفر فرمود: از مسجد بیرون بروید؛ عده ای از اصحاب پرسیدند یا رسول الله! چرا اینها را از مسجد بیرون می کنید؟ حضرت فرمود: اینها نماز می خوانند ولی زکات نمی دهند!

سوم این که روایت داریم نماز بی زکات قبول نیست؛ نماز و زکات اگر با هم باشند مورد قبول است. ریل راه آهن باید دو تا باشد تا قطار بتواند حرکت کند؛ نماز با زکات باید باشد. گنبد اسلام روی پنج پایه استوار است که یکی از آنها نماز است و یکی زکات.

 :: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: زکات , فقیر , خدا , نماز , مال , خمس , قرآن , پول , خمس و زکات ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 37
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

آن هنگام که آیه زکات بر پیام آور وحی صلی الله علیه و آله نازل شد، به منادی فرمان داد تا میان مسلمانان ندا برآورد:

«أیّها المسلمون! زَکّوا أموالَکُم تُقبَلَ صَلَواتُکُم»(1)

«ای مسلمانان! زکات داراییهای خویش را بدهید تا نمازتان پذیره حق شود.»

این ندا، ندایی وحیانی بود بر ارزش و اهمیت زکات و همه آنچه مربوط به آن است در عرض زمین و در طول زمان.

آنچه ما در پی آورده ایم، احکام زکات طبق فتاوا و نظریات مرجع کم نظیر شیعه و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی قدس سره است تا ما نیز بتوانیم به ندای آن وحیانی مرد لبیکی گفته باشیم.

چون هدفمان آشناییِ بیش تر با احکام زکات و دریافت کلی از آن بوده است و می خواسته ایم دراز دامن هم سخن نگفته باشیم، از یادکردِ فتاوا و نظریات مراجع بزرگوار دیگر پرهیخته ایم.

از این رو هر مقلّدی برای عمل به احکام زکات، نه فقط شایسته که بایسته است به فتاوا و نظریات مرجع تقلید خویش نیز مراجعه کند و سپس آنها را به کار گیرد.:: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: زکات , نصاب , توضیح‌المسائل , واجب , گندم , گاو , مال , مثقال ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 43
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

شرح وظایف معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

1.تعیین جایگاه زکت در برنامه های کوتاه مدت - میان مدت و بلند مدت کشور
2.پیگیری اهداف زکات در سند چشم انداز
3.اخذ پیشنهادات بودجه ای زکات از وزارت رفاه – وزارت کشور – کمیته امداد امام خمینی(ره) و ستاد زکات و گنجاندن در لایحه بودجه سالانه.
4.همکاری با ستاد زکات کشور پیرامون رفع خلاء های اجرایی و بودجه یی زکات.
5.نظارت و ارزیابی در امور بودجه دولتی زکات
6.تعامل هدفمند با مجلس شورای اسلامی در طرح ها و لوایح مربوط به زکات و انتقال به ریاست جمهوری جهت عملیاتی کردن برنامه های آن.

 :: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: ستاد زکات , ریاست جمهوری , زکات ,
تاریخ : دو شنبه 6 ارديبهشت 1395
بازدید : 31
نویسنده : سیّد یونس موســـوی

    ماده1ـ به منظور تشویق مردم به ادای زکات و سازماندهی امور مربوط در صورت اذن ولی فقیه و اعطاء اختیارات در چهارچوب این قانون، «شورای مرکزی زکات» با عضویت اشخاص زیر تشکیل می گردد::: موضوعات مرتبط: بیشتر بدانیم , ,
:: برچسب‌ها: زکات , قانون , قانون زکات , شورای مرکزی زکات ,

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

مرکز نیکوکاری ولیعصر(عج) واقع در دانشگاه آزاد سلامی واحد مرودشت شماره حساب بانک ملی ایران 0109851236009 ===================== شناسه شبا : .......................................................... IR59 0170 0000 0010 9851 2360 09 دانشگاه آزاد مرودشت مركز نيكوكارى ولى عصر ========================= *8877*5755#

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان مرکز نیکوکاری ولی عصر (عج) دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و آدرس nikookari.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.RSS

Powered By
loxblog.Com